برندگان عرضه‌های اولیه چه‌کسانی هستند؟

بورس (1)

مبلغ ناچیز سهامداران از عرضه‌های اولیه صدای خیلی‌ها را درآورده است. آنها می‌گویند که برنده عرضه‌های اولیه بازار سرمایه، کارگزاری‌ها هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز عرضه اولیه «رافزا» و فردا عرضه اولیه «غزر» انجام خواهد شد. شرکت رایان هم‌افزا فقط ۲۰ سهم به ارزش ۲۴۵۰ تا ۲۵۰۰ تومان به هر کد بورسی می‌فروشد و شرکت زر ماکارون فقط حداکثر ۳۵ سهم با سقف قیمتی ۳۹۷۵ تومان به هر سهامدار عرضه می‌کند. در مجموع نهایتا با این دو عرضه اولیه در این دو روز قرار است حداکثر ۵۵۰ هزار تومان به هر متقاضی برسد اما در عمل شاید یک سوم این میزان هم به افراد نرسد.

این سهم کوچک سهامداران خرد انتقاد آنها را به دنبال داشته است. آنها معتقدند که برنده اصلی عرضه‌های اولیه کارگزاری‌ها هستند.

سهامداران خرد صرف نظر از اینکه از اختلال متعدد در هسته معاملاتی و در زمان عرضه‌های اولیه به ستوه آمده‌اند، می‌گویند که سهم قابل ذکری از سود عرضه‌های اولیه ندارند و حتی کوچکترین عرضه‌های اولیه درآمد سرشاری نصیب کارگزاری‌ها می‌کند.

البته آنها چندان بیراه نمی‌گویند و فقط در پنج عرضه اولیه کوچک که سهم مردم چند ده هزار تومان بوده است، کارگزاری‌ها بیشتر از ۲۴ میلیارد تومان کارمزد به جیب زده‌اند.

شیر پاستوریزه پگاه گیلان، لیزینگ پارسیان، دوده فام، سیمان ساوه و مجتمع صنایع لاستیک یزد پنج شرکتی هستند که با عرضه اولیه محدود سود گزافی به جیب کارگزاری‌ها ریخته‌اند.

1 Comment

Leave A Reply